Home Wydarzenia Relacja z wyjazdu do Łodzi i Zgierza – 6-7 lipca 2012
Relacja z wyjazdu do Łodzi i Zgierza – 6-7 lipca 2012

Uczestnicy I edycji studiów podyplomowych "Rewitalizacja miast - organizacja i finansowanie" okazali się niezwykle aktywnymi i pilnymi studentami, którym nie dość było zaplanowanych w programie zjazdów i wizyt studyjnych. Po zwiedzaniu piwnic staromiejskich w Warszawie podjęli kolejną inicjatywę i wyruszyli do Łodzi.


Pomysł wycieczki zrodził się po zajęciach przeprowadzonych przez Arkadiusza Bogusławskiego, który odnowił domy zgierskich tkaczy, a następnie podjął się niezwykle trudnego zadania, jakim jest rewitalizacja Księżego Młyna w Łodzi. Przedstawienie tematu okazało się na tyle ciekawe, iż pomimo sezonu urlopowego na wizytę zdecydowało się 14 osób, w tym pani Kierownik Studiów dr Aleksandra Jadach-Sepioło (Szkoła Główna Handlowa). Zaplanowana na dwa dni, wycieczka okazała się niezwykle interesująca i zaskakująca, nie tylko ze względu na miłe studenckie towarzystwo oraz ciekawe obiekty i obszary pofabryczne. Na miejscu okazało się, iż przywitała nas Wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak, a ponadto pojawili się przedstawicie mediów, którzy pozwolili niektórym słuchaczom studiów rozpocząć karierę medialną :):


http://www.tvp.pl/lodz/informacja/lwd/wideo/07072012-2145/7943211
http://moya.toya.net.pl/ (wydanie wiadomości z 07.07.)
http://www.uml.lodz.pl/miasto/aktualnosci/?news=21318&rok=2012-07
http://moya.toya.net.pl/site_aktualnosci.php?news_id=2724&na_dzien=2012-07-07&q=hi#.T_m3uFa007k.facebook

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Księżego Młyna- zespołu fabryk włókienniczych Karola Scheiblera, gdzie odwiedziliśmy również Galerię IKONA (www.galeriaikona.pl).
Rewitalizacja obszaru famuł robotniczych, będącego jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi, a jednocześnie jednym z najbardziej problematycznych, będzie koordynowana właśnie przez Arkadiusza Bogusławskiego. Planowane działania obejmą program remontowy lokali, remont i przebudowę przestrzeni publicznej, w pierwszym etapie ulicy Księży Młyn, w tym wyrównanie chodników, przełożenie nawierzchni brukowej jezdni oraz konserwację zieleni. Wszystko uzupełnione zostanie małą architekturą. Obok działań infrastrukturalnych i budowlanych planowana jest realizacja działań miękkich, mających na celu rozwój turystyki - na terenie dawnego imperium Scheiblera podniesienie aktywności społecznej i gospodarczej poprzez współpracę z przedsiębiorcami, artystami i instytucjami edukacyjnymi.


alt  alt

alt  alt


Kolejnym punktem spotkania były domy zgierskich Tkaczy. Zanim tam jednak dotarliśmy, wstąpiliśmy do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej, jedynego w Polsce skansenu miejskiej architektury drewnianej.
W powstałej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi placówce znajduje się siedem budynków: pięć drewnianych domów robotniczych (budynki typowe dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX i XX wieku oraz początków wieku XX), kościół ewangelicki i letnia willa.


alt


alt  alt


Następnie przeszliśmy ulicą Piotrkowską, gdzie zrobiliśmy małą przerwę na doładowanie sił i ustalenie dalszych planów.


alt  alt


Stamtąd obraliśmy kierunek Zgierz. Miasto Tkaczy trochę nas wszystkich zaskoczyło, ze względu na rozmiar, jak i ogromne potrzeby dalszych inwestycji na tym terenie.

Projekt "Rewitalizacja i rozwój historycznego kompleksu architektury drewnianej miasta Zgierza" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach Mechanizmu Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego na rewitalizację zabytków - Parku Kulturowego Miasto Tkaczy.

W efekcie realizacji projektu przywrócona została historyczna zabudowa Rynku Nowego Miasta w obrębie ulic Narutowicza i Rembowskiego poprzez przeniesienie, renowację i konserwację 4 domów tkaczy wraz z odtworzeniem XIX- wiecznego charakteru obu wspomnianych ulic.


alt  alt


alt  alt


alt  altNastępnego dnia, bladym świtem (ok. godz. 9) ruszyliśmy w drogę powrotną do Łodzi. Pierwszym punktem do zwiedzenia przez mocno już okrojoną grupę była Manufaktura, jeden z trzech najcenniejszych, obok zespołów fabrycznych Scheiblera i Geyera, zabytkowych zespołów fabryk łódzkich.

Zlokalizowany na terenach XIX-wiecznych zakładów I.K. Poznańskiego kompleks rozrywkowo-handlowo-usługowy jest przykładem wielkoskalarnego przedsięwzięcia urbanistycznego. Niezależnie od wielu opinii słyszanych na temat kompleksu jak i jego rewitalizacji obiekt nam się podobał i zgodnie uznaliśmy, iż jest to jedno z niewielu tego typu miejsc w Polsce i w związku z tym zasługuje na uznanie.


alt  altalt  alt


Zwiedzając obiekt wstąpiliśmy do hotelu Andel's, który nas absolutnie zachwycił. Ponieważ tego dnia jak się okazało później mieliśmy niezwykle dużo szczęścia, uprzejmy pan z obsługi oprowadził nas po obiekcie, pozwalając wejść w niezwykłe zakamarki. Hotel jest naprawdę godny polecania i ze względu na wrażenia estetyczne i ze względu na obsługę, której bardzo dziękujemy.


alt  alt


alt  alt


Będąc w fabryce człowieka, który był jednym z najbardziej znanych i cenionych obywateli żyjących i działających na terenie Łodzi, a jednocześnie pod względem świadomości znacznie wyprzedzającym swoje czasy, zwiedziliśmy także Muzeum Historii Miasta Łodzi ulokowane w jego pałacu - zwanym łódzkim „Luwrem”, a Łódź wciągała nas coraz bardziej i coraz więcej mięliśmy ochotę zobaczyć.


alt alt alt


Interesującym miejscem okazało się muzeum kanału „Dętka”. W przeciągu ok. 30-minutowej wycieczki wędruje się wybudowanym w 1926 r. przez Williama Heerleina Lindleya zbiornikiem na wodę deszczową wybudowanym pod placem Wolności (142 m długości, jest wysoki na 178 cm i szeroki na ok. 1,5m). Wewnątrz zbiornika można obejrzeć wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć ukazujących powstawanie łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, a także przedmioty znalezione podczas odnawiania obiektu celem przystosowania go do funkcji muzealnych.


alt  alt


Niezdecydowani co do godziny powrotu postanowiliśmy zwiedzić także muzeum sztuki nowoczesnej m2 znajdujące się na terenie Manufaktury oraz cmentarz, na którym znajduje się mauzoleum Scheiblera. Nagrobek jaki wybudowała Scheiblerowi rodzina to prawdziwe arcydzieło architektury neogotyckiej, dla której warto wybrać się w to miejsce. Jednak nie tylko ten nagrobek wzbudził naszą ciekawość. Cmentarz posiada niezwykły klimat i znajduje się na nim dużo interesujących nagrobków mieszkańców dawnej Łodzi.


altaltalt


Na tym wizytę zakończyliśmy. Niewątpliwie jednak każde z nas tam powróci. Łódź okazała się na tyle niezwykłym miastem, że jej poznanie wymaga znacznie więcej czasu. Poza tym bardzo ciekawi nas efekt działań podjętych przez Arkadiusza Bogusławskiego na Księżym Młynie, co pilnie będziemy śledzić i w czego powodzenie nie wątpimy znając pana Arka J.


Wszystkim, którzy przyczynili się do wyjazdu oraz pomogli w jego organizacji, a także tym którzy pomogli w dowozie, bardzo mocno dziękujemy i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego zajazdu, tym razem w Łowiczu.


Spisała: Paulina Sikorska 
Kontakt i lokalizacja
ul. Madalińskiego 6/8 pok. 120
02-513 Warszawa, Polska
email: rewitalizacja@sgh.waw.pl
http://rewitalizacja.sgh.waw.pl

Adres do korespondencji
(składanie dokumentów)
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego